Kemal Nalbant - Samsun Selahiye Arçelik Beko Yetkili Servis - Arçelik, Beko, Altus, Arstil, Keysmart, Grundig, Blomberg, Koç, Koç Grubu, Çelik, Çelik Robot, Robot Çelik, Pazar Mah. 100.Yıl Bulvarı No:67 SAMSUN - TR, + 90 362 431 85 01 - 431 58 05, www.kemalnalbant.com
Adres : Pazar Mah. 100.Yıl Bulvarı No:67 SAMSUN Tel : +90 362 431 85 01 - 431 58 05 - 431 65 80
» BİZDEN HABERLER

. Haberler

Arçelik A.Ş. ‘2˚C - Acil Eylem Çağrısı Bildirisi’ni İmzaladı

‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonundan hareketle, Türkiye’de ve uluslararası alanda iş dünyası tarafından yürütülen, iklim değişikliği etkilerinin azaltılmasına yönelik projelere destek veren Arçelik A.Ş., ‘2˚C - İklim İçin Acil Eylem Çağrısı Bildirisi’ni imzaladı.
 
İklim değişikliğini, dünyanın sürdürülebilirliğinde; çevresel, sosyal ve ekonomik boyutları olan önemli bir risk olarak gören Arçelik A.Ş., bu alanda yürütülen yerel ve uluslararası projelere desteğini sürdürüyor. Arçelik A.Ş. bu kapsamda, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kurumsal Liderler Ağı (CLN) tarafından hazırlanan, 29 ülkede farklı sektörlerde faaliyet gösteren 200'ün üzerinde şirket yöneticisinin imzaladığı ‘2˚C - İklim İçin Acil Eylem Çağrısı Bildirisi’ne (The 2˚C Challenge Communique) imza attı.


Düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde ulusal ve uluslararası politikaların hayata geçirilmesine öncülük etmek üzere; enerji, finans, perakende ve üretim gibi birçok sektörden iş dünyası liderleri bir araya gelerek, 2010 yılında, İklim İçin Kurumsal Liderler Ağı’nı kurdu. Kurumsal Liderler Ağı, Türkiye dışında AB, ABD, Brezilya, Güneydoğu Asya, Güney Afrika, Hong Kong, Meksika ve Şili’de çalışmalar yürüten farklı Platformlardan oluşuyor.


Bu ağın Türkiye bacağı olan İklim Platformu-Türkiye İklim Değişikliği Liderler Grubu ise REC Türkiye ve TÜSİAD işbirliği ile, iklim değişikliği ile mücadele ve düşük karbon ekonomisine geçiş yolunda yürütülen çalışmalara destek sağlamak amacıyla kuruldu. Üyeler, sergiledikleri yenilikçi yaklaşım ve lider tutum ile Türkiye’nin düşük karbon ekonomisine geçişini destekliyor ve rekabet güçlerini artırıyorlar. Platform, düşük karbon merkezli yeni bir ekonomi ve kalkınma modelinin şekillendiği günümüzde şirketlerin beklenen değişime hızlı, verimli ve maliyet-etkin bir çerçevede uyum sağlaması için araçlar geliştiriyor.


Arçelik A.Ş., iklim değişikliğiyle mücadeleyi, sorumlu bir küresel vatandaş olmanın gereği ve kurumsal sürdürülebilirlik çalışmalarında önemli bir boyut olarak değerlendiriyor. İklim Platformu - Türkiye İklim Değişikliği Liderler Grubu Sözcülüğünü üstlenen Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Güney Afrika’nın Durban kentinde Aralık ayında gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi’nde (İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 17. Taraflar Konferansı) Türkiye’yi temsil edecek.


‘2˚C Bildirisi’ (The 2˚C Challenge Communique) Hakkında
 
İklim İçin Kurumsal Liderler Ağı , 20 Ekim tarihinde dünyayı tehdit eden iklim değişikliğini 2 derece ile sınırlandırmak için dünyanın farklı şehirlerinde aynı zamanda bir bildiri yayınladı. Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulan Galler Prensi İklim Değişikliği Kurumsal Liderler Grubu (UK CLG) koordinasyonunda hazırlanan “2˚C Bildirisi”; başta Londra, Brüksel, Sao Paulo, İstanbul ve Johannesburg kentleri olmak üzere dünyanın birçok kentinde duyuruluyor.


"2 Derece Bildirisi" aynı zamanda Türkçe de yayımlandı. İklim bildirilerinin beşincisi olan bu bildiri bugüne kadar 200'ün üzerinde firma tarafından devlet başkanlarına sunulmak üzere imzalandı. Özel sektör, bu çağrıda, iklim değişikliğinin küresel refahı tehdit ettiğini; sosyal, ekonomik ve çevresel maliyetlere yol açtığını vurguladı.


2˚C Bildirisi, Güney Afrika’nın Durban kentinde Aralık ayında gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi (İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 17. Taraflar Konferansı) öncesinde hükümetlere mesaj niteliği taşıyor.  Bu çerçevede, hükümetlerden, Kyoto Protokolü’nün ilk döneminin sona ereceği 2012 yılı sonrasında; güçlü, adil ve etkin bir uluslararası iklim değişikliği anlaşmasının kabul edilmesi isteniyor.
 
İş dünyası liderleri bildiride, küresel anlaşmanın sağlanamaması durumunda, iş dünyasının yatırımlarını yapabilmesi için açık ve belirgin piyasa koşullarının oluşamayacağını belirtiyor. İklim değişikliğinin etkilerinin geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmesi anlamı taşıyan küresel sıcaklık artış miktarının 2°C’nin altında tutulması için zaman azalıyor.  
 
Söz konusu bildiride, Durban’da gerçekleştirilecek olan İklim Zirvesi’nin sonucunda tüm hükümetlerden talep edilen politik adımlar arasında şu maddeler yer alıyor: 
 
• Hedeflenen salım azaltımına olanak sağlayacak küresel bir karbon fiyatlandırma sisteminin kurulması,
 
• Yenilikçiliğe yatırım yapılması ve düşük karbonlu kalkınma için finansman kaynaklarının yaratılması, 
• Düşük karbonlu sürece geçişte yenilikçiliğin desteklenmesi amacıyla düzenleme ve satın alma ilkeleri ile birlikte fikri mülkiyet hakları için yeni yöntemlerin geliştirilmesi, 
• Yeşil İklim Fonu gibi güçlü yapıların oluşturulması ve sürekliliğinin sağlanması, 
• Fosil yakıtlara teşvikin sona erdirilmesi


Bildiriyi imzalayan şirketlerin listesi ve bildiri ile ilgili daha fazla bilgi için: www.2degreecommunique.com

Diğer Haberler

 
 
 
 
 
   
Tüm Haberler
www.kemalnalbant.com
Detay »
DÖVİZ KURLARI

TCMB

Alış   Satış
Dolar le>Sayfa   ntuleneme
Euro le>Sayfa   ntuleneme
Detay »
HAVA DURUMU
SAMSUN
E-MAİL LİSTESİ
Yeniliklerden haberdar olun !
Ad-Soyad :
E-mail :
   
www.kemalnalbant.com © Copyright 2012 | Bu web sitesinin tüm hakları saklıdır ! Powered By UGURLUWEB.COM
Kemal Nalbant - Samsun Selahiye Arçelik Beko Yetkili Servis - Arçelik, Beko, Altus, Arstil, Keysmart, Grundig, Blomberg, Koç, Koç Grubu, Çelik, Çelik Robot, Robot Çelik, Pazar Mah. 100.Yıl Bulvarı No:67 SAMSUN - TR, + 90 362 431 85 01 - 431 58 05, www.kemalnalbant.com